Panenka Igra

Co je malé, to je milé

Mému srdíčku aspoň určitě ano 🙂

Dnes bych vám ráda ukázala některé maličké panenky z mé sbírky.

Na všech fotografiích jsou panenky pocházející od firmy Igra. Něco z historie výrobce jsem objevila na internetu, tímto předávám dál:

V roce 1950 bylo založeno družstvo Igra. Výrobní družstvo Igra bylo založeno na popud několik výrobců hraček, kteří po znárodnění obtížně získávali práci. Název družstva byl odvozen z ruského slova igra = hra, igruška = hračka. V prvním roce začínalo družstvo se 70 členy, po dvaceti letech jich bylo 900. K prvním hračkám patřila stavebnice VAŠEK, kterou původně vyráběli bratři Vašků, plechový parník a autíčka byla zase přejata z továrny Bratři Paurové ve Slaném.

Družstvo dodávalo na trh spací panenky, kolekci oblečení pro panenky, využívali hojně plastických hmot a umělých vláken. Panenky se vyráběly i miniaturní s pevnými nebo pohyblivými údy. V podobě miminka nebo malé holčičky. Po roce 1960 byl provoz rozšířen v Praze 6, kde se vyráběly polytechnické modely a stavebnice. Igra neustále rozšiřovala svůj sortiment hraček. Autíčka na setrvačník napodobující československé automobily, soupravy miniaturních panenek s vaničkou, kočárkem, nádobíček, vláčky na kolejích, mechanické hračky, vznikaly sběratelské série.

Jako malá jsem těhle maličkých panenek měla asi 30… Maminka mi udělala pokojík z papírové krabice a v něm se odehrávaly všechny moje fantazijní příběhy.

O mnoho let později – po opravě staré školy v Bobrové, kdy jsme uvažovali o tom jak této budově vdechnout znovu život, začala paní Maruška Roháčková sbírat panenky. Říkala jsem si, že je škoda nechat je ležet ladem a podarovala je do vznikající sbírky. Jenže časem moje potřeba pomazlit ty malé mrňousky a lépe tak vybavit vzpomínky na dětství byla tak neúprosná, že jsem se po nich začala koukat všude kde to šlo.

Panenky, které mám ve své soukromé sbírce nyní, se ke mě dostaly většinou prostřednictvím inzerátů z aukra a jemu podobných internetových bazarů.

 

Kočárek z mé dílničky, vyrobený podle starého kousku, který jsem kdesi zakoupila 🙂

 

Žlutá jí sluší, co myslíte?

 

Největší z mých malinkých Igra panenek – Madla

 

Tuhle panenku mám po mamince, dostala ji v roce 1969, prodávaly se na poutích.

 

Všechny Igrušky, přesto každá jiná 🙂

Doufám, že se vám u nás líbilo a příště koukneme k trochu větším panenkám.

S láskou Naďa

Krámek

Protože musím stále něco potvořit, a to si kolikrát říkám, že už toho bylo dost, odteď už jen odpočinek 🙂 ,  otevřela jsem si eshop, takový malý virtuální Krámek, a do jeho polic skládám věci, které si, myslím, mají smysl pro všechny  pečující a starostlivé človíčky.

Jednu polici jsem ale vyhradila i pro moje tvoření – najdete ji pod názvem „Moje dílnička“

Budu ráda, když nakouknete 🙂 .

V prosinci jsem nezahálela a vyrobila pár kočárků z překližky, jsou parádní pro

malé panenky do 8 cm.

Pak mě přepadla viróza a já musela na týden do postele. Zatímco ruce odpočívaly, mozek už třetí den ležingu vymýšlel co a jak a tak mě napadlo  ušít nahřívací polštářky s náplní z pohanky a menší z višňovými pecičkami.  Jsou akorát tak velké, aby se vešly do mikrovlnky 🙂 .

V Krámku jsou i jiné police kam postupně vkládám další zboží, jako solné lampy, éterické oleje nebo znovuplnitelné kapsičky. Pokud by jste měli chuť na virtuální kávu, pak vězte, že zakoupením jednoho virtuálního hrnečku laskavé kávy podpoříte tvorbu mých stránek, koupí dvou virtuálních hrnečků laskavé  kávy přispějete rovnou polovinou, tedy 30 Kč, na některý z Hospiců u nás.

Páchat dobro můžeme po celý rok, nejen na jeho konci 🙂

Pro tvořilky připravuji střihy a postupy na výrobu dvou kočárků pro panenku Igru. K dispozici budou také střihy a látky na ušití peřinek do nich.

Budu se těšit na vaši návštěvu a teď už jdu do hajan, protože ráno o půl páté – hola, hola práce volá, tak dobrou noc 🙂

Ještě malá ochutnávka, ať se vám má o čem zdát …

Jsem amatér, ale dělám to s láskou

Panenka IGRA

Natočila jsem pro vás video – moje první, prosím vás tedy o shovívavost. Ten, kdo mě zná, ví, jak nerada se fotím a jistě chápe, jak moc velké překročení mé komfortní zóny to je. Zvu vás tedy k jeho zhlédnutí. A kdyby vás zajímalo, co je v termohrnci na lince za mnou, tak tam jsou mexické fazole od mé maminky. Byly mňamkózní :-).

P.S. Po natočení videa, a po tom co se na něj koukl tatínek, jen tak pod vousy prohodil : „Jo, toho Svatojánskýho broučka koupil mamince tatínek v roce 72 tady na pouti, to jste byli se Standou ještě malí.“ Takže tímto uvádím informaci o pořízení panenky na pravou míru :-).