Renovace lehátek

Vyhodit a nebo spálit se dá všechno – ale, není to škoda?

Před nějakou dobou se ke mně dostala dvě lehátka. Původně byla určena na spaní pro děti v mateřské školce. Možná si je ještě někdo pamatujete… nízká, stohovatelná. Na spaní se rozložily podle počtu dětí a pak se znovu nastohovaly ke zdi za závěs…nojo, nás dětí ze sedmdesátek bylo hodně 😀

Moje lehátka ležela na velké hromadě větví za malým domečkem a byla určena ke spálení na čarodějnici. Když jsem je uviděla, moje srdce poskočilo a v představě už jsem je viděla přečalouněná a natřená. Slovo dalo slovo a já si ten poklad odvážela domů.

Postup při renovaci jsem zachytila na mobil a teď vám ho dávám k dispozici jako inspiraci. Zrenovovala jsem je 7. ledna 2018 – tedy dva roky nazpět přesně 🙂 .

Takto vypadala lehátka v době kdy jsem je dovezla domů. V garáži zůstala asi měsíc stát a to ze dvou důvodů Jednak byla celá promočená od deště a sněhu a jednak z časových důvodů 🙂

Z lehátek jsem odstranila starou matraci, odšroubovala jsem nohy, prasklé dřevo slepila lepidlem na dřevo a dobře stáhla truhlářskou svěrkou.

K lepení jsem použila lepidlo Ponal, je celkem rychleschnoucí, voděodolné a disperzní – po zaschnutí zprůhlední. Takto opravené dřevo jsem obrousila jemným brusným papírem.

Konstrukci jsem natřela bílým matným Latexem značky Balakryl. Je vodou ředitelný, nezapáchá a velmi dobře kryje.Natírala jsem dvakrát. Původní nosná deska pod matrací byla v dezolátním stavu, nahradila jsem ji novou. Použila jsem prokladovou desku, kterou používají truhláři při převozu materiálu, je tenká cca 1 ,5 cm a k mému účelu bohatě postačila. Z velkého formátu mi ji nakrátil manžel se slovy: „Tak já ti jdu uříznout tu desku – ať mám pokoj :-D“

Desku jsem připevnila na natřenou konstrukci pomocí hřebíků. Na řadu přišlo přišroubování nožiček tak, aby se daly sklápět.

Místo původní tvrdé a poničení matrace jsem v bazaru vypátrala asi 5 cm vysoký tužší molitan. Nalepila jsem ho pomocí tekutých hřebíků na desku.

Na úpravu molitanu jsem kromě nože použila dárek od Ježíška – mimochodem výborný pomocník na řezání různých materiálů 🙂

A na řadu přišla místo truhlařiny práce s látkou 🙂 . Původně jsem měla tuhle fialku nachystanou na renovaci dvou starých křesel, ale k bílé konstrukci mi to pěkně ladilo. Nastřihala jsem si potřebný rozměr s přídavkem na zahnutí celé jsem to přistřílela sešívačkou k dřevěnému rámu.

A tohle je hotový výsledek. Polštářky přijdou na řadu až budou potřeba. Zrenovovaná lehátka jsou funkční, daly by se použít pro spaní dětí, ale ty moje už jsou odrostlé. Využití našly u panenek, mám na nich posazené Hamirky a Gumotexky 🙂

Suma sumárum : cca 5 hodin práce, 600 kč materiál a hlavně chuť do tvoření.  

Neválí se Vám někde takové poklady ?

Od ♥ k ♥ Naďa